12 maja 1373 r., w Wyszogrodzie, Książę Mazowiecki Siemowit III nadał Świętosławowi Romie przywilej na wójtostwo w Ostrołęce. Dzień ten powszechnie uważany jest za datę nadania praw miejskich Ostrołęce (oryginalny dokument prawdopodobnie spłonął w pożarze ratusza w 1817 roku). Z okazji jubileuszu 650-lecia miasta, odbyło się i nadal będzie się odbywać wiele uroczystości i imprez. Kulminacyjnym punktem obchodów była uroczysta sesja Rady Miasta, która miała miejsce 12 maja w hali sportowo-widowiskowej im. Arkadiusza Gołasia. Poprzedzona została Mszą Świętą w intencji mieszkańców miasta w kościele farnym p. w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Uczestniczący w niej Jego Ekscelencja dr Janusz STĘPNOWSKI to pierwszy w historii Ordynariusz Łomżyński – pochodzący z Ostrołęki. W swej homilii, duchowny nawiązał do roli Narwi w dziejach Ostrołęki.
Po mszy, z Placu gen. Józefa Bema wyruszyła historyczna parada, która przeszła ulicą Bartosza Głowackiego i gen. Ludwika Bogusławskiego na plac szkolny I. Liceum Ogólnokształcącego. Tam odbyła się inscenizacja nadania praw miejskich Ostrołęce. Rekonstruktorzy tego historycznego wydarzenia zademonstrowali jak Książę Mazowiecki Siemowit III przekazał akt nadania na ręce wójta Świętosława Romy w obecności Wojewody Mazowieckiego Krystyna. Obecni byli rycerze książęcy oraz rajcowie (radni) Ostrołęki w historycznych strojach.
W uroczystej sesji wzięli udział miejscowi parlamentarzyści (poseł Arkadiusz CZARTORYSKI i senator Robert MAMĄTOW), marszałek województwa mazowieckiego Adam STRUZIK, starosta powiatu ostrołęckiego dr inż. Stanisław KUBEŁ, burmistrzowie, wójtowie i przedstawiciele władz samorządowych. Obecne były delegacje miast partnerskich z Niemiec (Meppen), Litwy (Alytus) oraz. Ukrainy (Priluky i Zasław). Ligę Morską i Rzeczną reprezentowali prezes Okręgu Mazowieckiego LMiR kpt. ż. ś. Andrzej POTAPOWICZ, sekretarz Zarządu Hanna POTAPOWICZ, członkowie Zarządu Krzysztof PARZYCHOWSKI, oraz dr Jerzy KIJOWSKI.
W swym wystąpieniu, przewodniczący Rady Miasta Wojciech ZARZYCKI odniósł się do historii nadnarwiańskiego i piastowskiego grodu stwierdzając, że jego historia datuje się od XI-XII wieku, kiedy powstał tu obronny gródek wokół którego rozwinęło się podgrodzie. Sześć i pół wieku Ostrołęki to okresy świetnego rozkwitu, ale też i upadków. Działa się tu wielka historia lecz również toczyło się zwykłe codzienne życie.
Po wystąpieniu przewodniczącego, głos zabierali m. in. senator Robert MAMĄTOW, marszałek województwa Adam STRUZIK oraz przedstawiciele delegacji zagranicznych. Prezydent Ostrołęki Łukasz KULIK wręczył nagrody (w kategorii uczniów i dorosłych) zwycięzcom konkursu wiedzy o Ostrołęce pod nazwą „Czy znasz swoje miasto?”. Po sesji, odbyły się występy artystów w programie „Najpiękniejsze utwory musicalowe i filmowe” pod kierownictwem Jakuba MILEWSKIEGO. Okolicznościowy bankiet odbył się w restauracji „Korona’ w Krukach. Wieczorem na tzw. „fortach Bema” miał miejsce koncert pt. „Pocztówki z Ostrołęki„.
Wśród licznych imprez, które już się odbyły wymienić można konkurs plastyczny dla dzieci z przedszkola i klas I-II szkoły podstawowej i na najładniejszą pocztówkę, konkurs wiedzy o Ostrołęce, festyn historyczno-archeologiczny, planszową wystawę plenerową „Ostrołęka dawniej i dziś” oraz wystawę w Muzeum Kultury Kurpiowskiej pt. „Miastoślady„. Ukazała się także obszerna publikacja „Dzieje Ostrołęki 1975-2023” pióra miejscowych historyków Jerzego KIJOWSKIEGO i Jana MIROŃCZUKA.