W ramach obchodów 100-lecia Niepodległej społeczność modelarska, marynistyczna i uczniowska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 im. Jana Twardowskiego w Czechowicach – Dziedzicach pod kierunkiem nauczyciela historii Stanisława Goli postanowiła uczcić tę wyjątkową rocznicę przygotowując wystawę poświęconą tym wydarzeniom. Dlatego najpierw wprowadzono biało-czerwoną Banderę i odśpiewano Hymn, zaś na zakończenie wykonano pieśń – „Morze, nasze morze…”
Celem było przypomnienie związków naszego miasta i regionu z morzem i polska flotą, m.in. wynalazek naszych inżynierów z Walcowni Metali w Dziedzicach stopu na bazie aluminium zwanego „alupolonem”, który to został użyty do budowy uzbrojonego kutra rzecznego KU-30, lub produkcja smarów i paliw w Vacuum Oil Company dla okrętów podwodnych, a także uświadomienie roli naszej floty wojennej w budowie i obronie naszej niepodległej ojczyzny. Jednocześnie chcieliśmy przypomnieć uroki jakże trudnej marynarskiej służby, uwidocznić niepowtarzalność groźnej elegancji okrętów bojowych, ich architektury, smukłości i ukrytej mocy.
Chcieliśmy pokazać też drogę, jaką młodzi ludzie powinni podążać, aby osiągnąć marynarskie szlify i opanować kunszt morskiego rzemiosła.
Nasze działania obejmowały:
Poprzez wystawę chcieliśmy też zachęcić młodych adeptów modelarstwo do zainteresowania się tym właśnie sposobem spędzania wolnego czasu, kształtowania charakteru, cierpliwości , precyzji, zdobywania umiejętności manualnych, kształtowania wizualizacji przestrzennej i zdobywania wiedzy historycznej.
Nasze wystawy odwiedzili uczniowie szkoły, goście, oraz wszyscy chętni mieszkańcy. Dzięki plakatom i ogłoszeniom w mediach elektronicznych wystawę odwiedzili nas także dawni marynarze, m.in. osoba służąca w latach 80. jako nurek klasyczny na kutrze ratowniczym R-33 w Dywizjonie Okrętów Ratowniczych w Gdyni, wspominając ciekawe historie z czasów służby.
Nie można w tym miejscu pominąć instytucji i osób, które współtworzyły nasze wystawy, angażując siły, środki i swój czas.
Patronat nad konkursem i wystawą objęli:
Burmistrz Czechowic-Dziedzic Pan Marian Błachut
Prezes Czechowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej Jacek Gąsiorowski
Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni Kontradmirał Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Ryszard Szubrycht
Prezes Okręgu Bielskiego Ligi Morskiej i Rzecznej Edward Szpoczek
Prezes Towarzystwa przyjaciół Czechowic-Dzedzic Jacek Cwetler
Dawne tradycje modelarskie naszego regionu przypomniał Pan Adam Cieślik, nasz nestor modelarstwa lotniczego, projektant i konstruktor wielu znakomitych konstrukcji, wychowawca wielu pokoleń modelarzy.
Dziękujemy modelarzom z naszej gminy, bez których, wizualizacja sprzętu bojowego polskiej floty nie byłaby możliwa, a byli to Panowie: Marcin Bierski, Szymon Cieślik, Robert Pietrzyk, Rafał Tarmas, oraz Leszek Góra z Klubu Modeli Kartonowych „Modelik” z Bielska-Białej. Swoje prace wystawili też uczniowie szkół z naszej gminy.
Pragnę bardzo gorąco podziękować opiekunom uczniów, którzy wzięli udział w konkursach, tak historycznym, jak i plastycznym za zmotywowanie, rozbudzenie pasji i opiekę nad wychowankami.
Oczywiście nie zapominamy o naszych dzieciach i młodzieży, uczniach szkół podstawowych, i ponadpodstawowych, bez których aktywności i zapału nasze działania byłyby daremne i pozbawione sensu.
Wyniki rywalizacji, ocenianej przez jury w składzie: Panie Bożena Łukaszek, Marcela Cygoń, Krystyna Pięta, Dorota Sikora i Pan Stanisław Gola, przedstawiają się następująco:
W konkursie historycznym „100 lat Polskiej Marynarki wojennej”
W kategorii szkół podstawowych pierwsze pięć miejsc zajęli:
1 miejsce – Hubert Kominek ZS-P nr 2 (pod opieką P. Marii Dziuli), który uzyskał 100% możliwych punktów odpowiadając pisemnie na wszystkie zadania!
2 miejsce – Filip Błasiak SP nr 2 (pod opieką P. Bożeny Łukaszek)
3 miejsce – Samuel Guzy SP nr 2 (pod opieką P. Bożeny Łukaszek)
4 miejsce – Kamil Kopeć SP nr 2 (pod opieką P. Bożeny Łukaszek)
5 miejsce – Oliwier Soszka SP w Bronowie (pod opieką P. Krystyny Pięty)
Ponadto przyznano wyróżnienia dla uczniów, którzy osiągnęli także wysokie wyniki. Przyznano je:
Katarzynie Golec z SP nr 2 (pod opieką P. Stefanii Jachnik)
Nikodemowi Borgieł z SP w Koszarawie-Bystrej (pod opieką P. Andrzeja Borgieł)
Mai Koprzywie z ZS-P nr2 (pod opieką P. Marii Dziuli)
Danielowi Tomaszek z ZS-P nr2 (pod opieką P. Stanisława Goli)
Kamilowi Distel z SP w Zabrzegu (pod opieką P. Roberta Pietrzyka)
W kategorii szkół ponadpodstawowych
1 miejsce Paweł Kędzior z ZSTiL im S. Staszica (pod opieką P. Małgorzaty Nikiel)
2 miejsce Kamil Hamerlak także z ZSTiL im S. Staszica (pod opieką P. Małgorzaty Nikiel)
trzeciego miejsca nie przyznano.
W konkursie plastycznym „100 lat Polskiej Marynarki wojennej”, jury w składzie: P. Anna Kocur i P. S. Gola, ustaliło:
1 miejsce – Dawid Byrdziak z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Czechowicach-Dziedzicach
2 miejsce – Julia Szweder z ZS-P nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach
3 miejsce – Kamil Distel z SP w Zabrzegu
4 miejsce – Magdalena Krótki z ZS-P nr 2 w Czechowicach – Dz.
5 miejsce – Natalia Grzechnik z ZS-P nr 2 w Czechowicach – Dz.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
Stanisław Gola