Trzymajmy się morza
Stanisław Staszic

100-lecie LMiR w Szczecinie

Spotkanie podsumowujące 100-lecie Ligi Morskiej i Rzecznej, Samorządowy Rok Rzeki Odry 2018 oraz Herbowy Flis Odrzańsko-Warciański 2018 w 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski odbyło się w Centrum Kultury Euroregionu Pomerania „Stara Rzeźnia” na szczecińskiej Łasztowni. Były podziękowania, pamiątkowe statuetki, pokaz filmu, przemowy i otwarcie placu Odry.

– Flis Odrzański to przepiękna idea pasjonatów, skupionych wokół Ligi Morskiej i Rzecznej, którzy zwracają uwagę na potencjał i wspaniałą tradycję Odry – mówił marszałek zachodniopomorski Olgierd Geblewicz. – Pokazują też potęgę, jaką może być w przyszłości.

Marszałek wręczył okolicznościowe statuetki instytucjom i przedsiębiorstwom za wkład i zaangażowanie w obchody Samorządowego Roku Rzeki Odry 2018 oraz rozpowszechnianie idei związanej z przywróceniem rzece funkcji turystycznej i transportowej. Uhonorowano: Zachodniopomorski Okręg Ligi Morskiej i Rzecznej, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego, Centrum Żeglarskie Szczecin, Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji „Warta”, CSL Internationale Spedition oraz Województwo Lubuskie, które na spotkaniu reprezentowała marszałek Elżbieta Polak.

Krzyż Pro Mari Nostro nadano Lechowi Karwowskiemu, dyrektorowi Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wręczono też dyplomy za wspieranie Flisu Odrzańskiego. Goście wtorkowego spotkania zobaczyli film „Odra – Księżna Polskich Rzek”. O część artystyczną zadbały dzieci ze szczecińskiego przedszkola „Żagielek”.

– Dziś musimy spojrzeć na młode pokolenie i przekonać młodzież, że o morzu nie można zapomnieć – mówiła dr Elżbieta Marszałek, wiceprezes Zarządu Głównego LMiR, która podczas spotkania wspomniała pierwsze ekspedycje. – Dziś jesteśmy zintegrowaną rodziną, ale 23 lata temu było inaczej. Wtedy mijaliśmy zaledwie cztery przystanie, dziś tych przystani jest ponad dwadzieścia. To zasługa mieszkańców i gospodarzy miejscowości nadodrzańskich, którzy zrozumieli, że rzeki nie można lekceważyć. Nasza obecność, Flisu Odrzańskiego, to potwierdzenie tego, że warto nad nią przychodzić.

Prezesa LMiR kpt. ż.w. Andrzeja Królikowskiego reprezentował kmdr Marek Padjas wiceprezes LMiR, który w jego imieniu wygłosił przesłanie. Stwierdził, że „Herbowy Flis Odrzańsko-Warciański”, to wymierny efekt pokazywania młodym obywatelom naszego kraju, rzek, morza i uczenia jego praw, zaszczepiania pasji do wielkich morskich przestrzeni, magii wiatru grającego w takielunku, dumy powiewającej na wietrze narodowej bandery. Złożył również życzenia świąteczne.

Senat RP 12 grudnia jednogłośnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2019 Rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej. Na spotkaniu odczytał ją Zenon Kozłowski, prezes Zachodniopomorskiego Okręgu LMiR.

Senat przypomina w uchwale, że 1 października 1918 r. w Warszawie powołano Stowarzyszenie Pracowników na Polu Rozwoju Żeglugi „Bandera Polska”, które w 1924 r. przyjęło nazwę „Liga Morska i Rzeczna”. Liga od 100 lat konsekwentnie skupia się na sprawach morskich i rzecznych, na promowaniu rozwoju gospodarki morskiej, żeglugi śródlądowej, turystyki wodnej i bezpieczeństwa powodziowego. Dba o rozwijanie świadomości morskiej polskiego społeczeństwa, umacnianie polskiego patriotyzmu i podtrzymywanie tradycji narodowych. Zainicjowała m.in. działania na rzecz rozwoju dróg wodnych w Polsce.

Spotkanie zakończyło się otwarciem na skwerze Kapitanów placu Odry z 12 tablicami poświęconymi Flisowi Odrzańskiemu, Lidze Morskiej i Rzecznej oraz Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu. Bogato ilustrowane tablice autorstwa red. Krystyny Pohl przedstawiają historię odrzańskich ekspedycji, pokazują Ulanów – stolicę polskiego flisactwa, mówią o ludziach, którzy od ponad dwóch dekad organizują tę wodną wyprawę. Na skwerze umieszczono też fragmenty tratwy flisackiej. Plac otworzyli, przecinając wstęgę, osoby zaangażowane w jego utworzenie oraz promujące rzekę (od lewej): Laura Hołowacz – prezes CSL, kapitan żeglugi wielkiej i śródlądowej Włodzimierz Grycner (komodor Flisów Odrzańskich), dr Elżbieta Marszałek, red. Krystyna Pohl oraz retman Mieczysław Łabęcki – flisak z Ulanowa.

Spotkanie podsumowujące tegoroczne wydarzenia organizuje w Centrum Kultury Euroregionu Pomerania „Stara Rzeźnia” Zarząd Główny Ligi Morskiej i Rzecznej wraz z Wydziałem Współpracy Terytorialnej Urzędu Marszałkowskiego.

Wydarzenie zakończyła wieczorem uroczysta Flisacka Msza Święta w Bazylice św. Jana Chrzciciel

Wykonawca: