Trzymajmy się morza
Stanisław Staszic

DZIEŃ ŚWIĘTEJ BARBARY W PŁOCKIEJ BAZYLICE KATEDRALNEJ

…”Kiedy się wchodzi na statek, na jacht, do motorówki, to trzeba umieć żyć z tymi, którzy są obok. To mocne charaktery. Człowiek jest na nich skazany, ale oni też wyratują z niebezpieczeństwa. Chodzi o uszanowanie inności, nie zmienianie drugiego człowieka
na siłę, o uszanowanie tego, kim jest –
zastrzegł hierarcha.

Dodał, że Pan Bóg kocha ludzi takimi, jakimi oni są. Dał ludziom środki do tego, aby stawali się dobrymi ludźmi, ze świadomością, że dobroć człowieka jest odmienna od dobroci Boga, ponieważ „Bóg jest źródłem wszelkiej dobroci”. Trzeba dzielić się dobrocią, którą człowiek w sobie nosi.

– Gdy wsiadasz na statek, to całego domu ze sobą zabrać nie możesz, musisz zdecydować, co zabierzesz, a czego nie. Pozostawiasz to, co się nie liczy, jak śpiewa Zakopower – „pójdziesz boso”. Wsiadając na statek uczmy się tego, że zabieramy tylko to, co wieczne, żeby podróż była bezpieczna. To znaczy, że w życiu trzeba wybierać najważniejsze rzeczy, żeby osiągnąć port, jakim jest dom Ojca. Portem, z którego wypływamy jest chrzest, portem, do którego zdążamy, jest niebo…” – zaakcentował kaznodzieja.

Powyższy fragment prozy autorstwa kpt. ż. ś. Stanisława FIDELISA, który był inicjatorem uroczystej mszy dziękczynnej dedykowanej ludziom Wisły, stanowi odzwierciedlenie nastroju i ducha rzeczonego wydarzenia religijnego. Nabożeństwo, miało miejsce w Płockiej Bazylice Katedralnej dnia 4 grudnia – w Dniu Świętej Barbary – patronki flisaków oraz marynarzy żeglugi śródlądowej.

Głównym celebransem był Jego Ekscelencja Ordynariusz Diecezji Płockiej Biskup dr Szymon STUŁKOWSKI, którego ingres miał miejsce 26 listopada 2022, a więc tydzień przed świętem płockich wodniaków. W niedzielnym wydarzeniu, nie mogło zabraknąć kapelana płockich marynarzy – ks. kan. Stefana CEGŁOWSKIEGO – proboszcza Katedry oraz dziekana Dekanatu Płockiego Zachodniego.

W trakcie uroczystej mszy, połączono elementy kultu religijnego z elementami ceremoniału marynarskiego, jako że nieopodal figury Świętej Barbary umieszczonej w prezbiterium świątyni znalazł się dzwon okrętowy, którym wybito cztery klangi poprzedzające rozpoczęcie mszy. Wybito je również w trakcie podniesienia i komunii. Obecny był poczet sztandarowy Płockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, poczet sztandarowy Bractwa Świętej Barbary oraz poczet NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”.

W dniu 4 grudnia, licznie reprezentowane było płockie środowisko marynarzy żeglugi śródlądowej i ich rodzin. Na uroczystą mszę przybyli, miedzy innymi: kpt. ż. ś. Stanisław FIDELIS – pisarz-marynista oraz główny organizator święta, kpt. ż. ś. mgr inż. Paweł ŚLIWIŃSKI – prezes Towarzystwa Przyjaciół Płocka, kpt. ż. ś. Jerzy PIELACIŃSKI – v-ce prezes Okręgu Mazowieckiego LMiR, mgr inż. Waldemar SOCHOCKI, por. ż. ś. Marianna PIELACIŃSKA – członek Zarządu OM LMiR, por. ż. ś.  Wojciech WANGRYN, mech. ż. ś. I kl. Teodor TYMIŃSKI oraz szkutnik Edward RYTTER.  Obecni byli przedstawiciele Płockiego Oddziału Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, wodniacy z płockiego Klubu Motorowodnego MORKA oraz członkowie harcerskich drużyn żeglarskich.

Obchody Dnia Świętej Barbary zakończyło wykonanie pamiątkowych fotografii. Po mszy, kpt. ż. ś. Stanisław FIDELIS przekazał Jego Ekscelencji Biskupowi Płockiemu serdeczne podziękowania za odprawienie liturgii oraz wygłoszenia homilii.  Doroczne uroczystości w Płockiej Bazylice Katedralnej stanowią element narodowego dziedzictwa kultury. Pamięć o ludziach Wisły to również element etosu polskiego marynarza żeglugi śródlądowej.

Wykonawca: