Na rynku wydawniczym ukazała się nowa pozycja zawierająca wspomnienia żołnierzy biorących udział w walkach o Kołobrzeg w marcu 1945 roku. Książka w syntetycznej formie przedstawia miasto Kołobrzeg w świetle wydarzeń z marca 1945 roku i lat powojennych. Zawiera chronologię działań bojowych żołnierzy Wojska Polskiego od 8 do 18 marca. W opracowaniu znajdziemy bogate w ilustracje wspomnienia żołnierzy, uczestników walk. Są to relacje bardzo osobiste tych, którzy w tamtym czasie mieli po kilkanaście lat. Jako bardzo młodzi ludzie znaleźli się w Rosji sowieckiej nie z własnej woli. Utworzenie I dywizji im. Tadeusza Kościuszki i wstąpienie w szeregi Wojska Polskiego było jedyną drogą do Polski i wyzwolenie się z jarzma zesłańca. W mieście Kołobrzeg corocznie organizowane są uroczyste obchody rocznicowe. Z tej okazji do zaślubinowego miasta przybywają kombatanci, uczestnicy walk. Czas jest nieubłagany, każdego roku ubywa świadków historii, dlatego trzeba w formie drukowanej zapisywać minione fakty historyczne.
W organizacje obchodów włączają się również organizacje społeczne, m.in. Związek Harcerstwa Polskiego, Pieśń Żołnierska, Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze, Liga Morska i Rzeczna. Rokrocznie szlakiem walk o Kołobrzeg wędrują dorośli i młodzi, na kołobrzeskiej plaży odbywa się ślubowanie jungów Ligi Morskiej i Rzecznej, zespoły artystyczne wykonują pieśni patriotyczne. To najmłodsi są adresatami tej książki. Zawarte treści w bardzo przystępny sposób obrazują jak na przestrzeni lat celebrowano kolejne rocznice walk. Autorem jednego z rozdziałów poświęconego działaniom kołobrzeskiego oddziału LMiR jest Marek Padjas. Autor przedstawia chronologię wydarzeń związanych z tradycją ślubowania najmłodszych członków Stowarzyszenia na przestrzeni lat.
Niezwykle ważnym akcentem zawartym w publikacji jest fakt polsko – niemieckiego pojednania, które miało miejsce 18 marca 2000 roku. Miało ono przełomowe znaczenie w kolejnych obchodach rocznicowych.
Książka dedykowana jest do wszystkich środowisk. Przede wszystkim jest wspaniałą pamiątką i hołdem złożonym tym, którzy swoje młode lata poświęcili dla Polski. Wielu z nich nie doczekało wolnej Ojczyzny. Zawarty materiał jest unikatowy, zebrany podczas wielu lat benedyktyńskiej pracy. Długie godziny spędzone z kombatantami. Żmudne robione zapiski i relacje poszczególnych etapów działań bojowych. Pan redaktor Kazimierz Ratajczyk posiada jeden z największych zbiorów fotografii, relacji i wspomnień. Tym materiałem podzielił się z czytelnikiem. Ważnym elementem jest prezentacja osób, stowarzyszeń, organizacji które działają na rzecz upamiętniania wydarzeń z marca 1945 roku. Wielu kołobrzeżan znajdzie siebie na kartach publikacji. Książka z pewnością stanie się cenną pamiątką ubogacającą bibliotekę historyczną nie tylko kołobrzeżan.