Trzymajmy się morza
Stanisław Staszic

Jubileuszowe świętowanie Morza na Podbeskidziu

Przegrodzona ludzkim rozumem oraz ciężką pracą rąk i maszyn Soła, dała początek kaskadzie trzech zbiorników wodnych – żywieckiemu, międzybrodzkiemu i czanieckiemu. Miały bronić przed powodziami, żywić obfitością ryb oraz zasobami wody pitnej i energii elektrycznej, cieszyć oko, krzepić ducha, rozwijać sprawności wodniacko-żeglarskie.

Poświęcenie 13 grudnia 1936 roku przez ks. bp. Metropolitę Krakowskiego Adama Sapiechę, w towarzystwie w-ce Premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego zapory w Porąbce /wg. proj. Gabriela Narutowicza/ stało się okazją dla wielu tysięcy mieszkańców Podbeskidzia do zamanifestowania swojej narodowej dumy i łączności z budową Polski Morskiej nad świeżo odzyskanym skrawkiem Bałtyku .W 80-tą rocznicę tego wydarzenia 2-3 lipca 2016 r. nad brzegiem jeziora w Międzybrodziu Bialskim kilka tysięcy współczesnych mieszkańców Gminy i okolic uczestniczyło w radosnym świętowaniu faktu, że „morze, góry i chmury znają się od samego początku. Podzielona, a przecież blisko z sobą związana niewątpliwie rodzina. Chmury wędrują nad morzem, by zatrzymać się wśród gór i sadzić las deszczu, który rzekami spływa do morza”. Dzisiaj, gdy polskie okno na świat, jak mówi się o morzu, ma szerokość 770 km, a nieco więcej długości mają zasilające go rzeki, właśnie od gór wraz z wiankami popłynęło głośne wołanie do władz państwowych i samorządowych: trzymajmy się rzek i morza, bo one żywią, bronią i wychowują. To przesłanie ks. Stanisława Staszica od 1918 r. było wielokrotnie przypominane przez Ligę Morską i Rzeczną honorowego patrona Święta, a przez lata wspierane przez uczestników, dociera powoli do świadomości rządzących. Dowodem tego jest np. to, że obecnie powołano Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, zaś Sejm RP ustanowił rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły. Mobilizacją społeczności Podbeskidzia wokół Polski Morskiej zajmują się od lat władze Gminy Czernichów i różne Stowarzyszenia oraz Bielska LMiR. Wójt Adam Kos wraz z gronem oddanych sprawie współpracowników wykonują wręcz tytaniczną pracę, by coroczne świętowanie było ciekawe, wesołe i bezpieczne.

Za ten trud słowa uznania i wdzięczności skierował do nich Prezes LMiR kpt.ż.w. dr Andrzej Królikowski z Gdańska, wraz z w-ce Prezesem kmdr .por. Markiem Padjasem z Kołobrzegu, Prezesem Okręgu w Bielsku-Białej Edwardem Szpoczkiem, Prezesem Oddziału w Wyszkowie Elżbietą Kasińską oraz członkami Szkolnych Kół w Łodygowicach, Drogomyślu ,Jasienicy i Jaworzu.
Wójt A. Kos otrzymał duże koło sterownicze z zadaniem, by przez następne lata on i jego następcy prowadzili statek „MS Czernichów’ zawsze ku morzu. Zarząd Główny LMiR przyznał Zofii Naglik i Wioletcie Kadłubickiej, Odznakę Honorową – Krzyż Ligi Morskiej i Rzecznej „Pro Mari Nostro” za wieloletnią mrówczą pracę organizacyjną.

Podziw dla organizatorów za rozmach i wysoki poziom, wraz z życzeniami wytrwałości przekazali – Wojewoda Śląski Jan Chrząszcz, Poseł Kazimierz Matuszny, szefowie delegacji Gmin Partnerskich z Węgier, Niemiec, Austrii, Anglii. Za miłe słowa i różnorakie prezenty goście otrzymali od gospodarza Gminy okolicznościowe rocznicowe medale. Oprawę gastronomiczno-kulinarną przygotowały niezawodne KGW z Międzybrodzia Bialskiego i Żywieckiego, Żarnówki, Czernichowa -Tresnej. Odpowiedni rytm marszowy i taneczny nadawały Orkiestry Dęte: OSP z Międzybrodzia Bialskiego i z Opponitz w Austrii. Specjalny koncert piosenek ludowych i szantowych dał Chór Międzybrodzianka obchodzący 60-lecie istnienia. Była też muzyka bardziej współczesna, wręcz dyskotekowa np. z Radiem Bielsko, przy której do samego rana hasały nastolatki i nie tylko.
Niedzielna Eucharystia w kościele św. Marii Magdaleny pod przewodnictwem
ks. prob. Piotra Koniecznego była hołdem Bogu za dar przyrody i za wodę – symbol Jego zbawczej mocy oraz podziękowaniem ludziom, którzy o ten dar dbają i należycie z niego korzystają.

Wykonawca: