Trzymajmy się morza
Stanisław Staszic

MORZE DOBREM WSPÓLNYM – Święto Morza na Podbeskidziu

Dwukrotnie w naszej historii ślubowaliśmy wierność i przywiązanie do morza. Puck (10.02.1920) to postawienie stopy na bałtyckim brzegu. Stworzenie Gdyni, przekonanie Narodu, że morze to nasza racja stanu, jeden z priorytetów polskiej polityki. Dzięki Lidze Morskiej społeczeństwo II Rzeczypospolitej czuło i rozumiało jak wielkie znaczenie dla odrodzonej Ojczyzny ma „wiatr od morza”. Kołobrzeg (18.03.1945), to sygnał zwiastujący, że Polska wraca nad Bałtyk szerokim frontem – od Świnoujścia po Szczecin i Mierzeję Wiślaną.

Międzybrodzie Bialskie to kolejne miejsce na mapie polskiej, gdzie spina się klamra od Giewontu po Bałtyk. 13. grudnia 1936 właśnie tutaj ma miejsce uroczyste poświęcenie zapory wodnej na Sole i tym samym tworzy się piękna tradycja, którą kultywujemy do dnia dzisiejszego. Obchody święta morza tak ściśle związane z Pomorzem przywędrowały i tutaj na Podbeskidzie. Aby ujarzmić groźną górską rzekę Sołę i wprzęgnąć ją w służbę człowiekowi przegrodzono ją zaporami, tworząc tzw. beskidzkie morze.
Jak korzystać, jak gospodarzyć, jak bogacić się na morzu? To dzisiaj jedne z podstawowych pytań polskiej współczesności. Przeszliśmy burzliwe lata transformacji. Polityka morska – nowoczesna, uwzględniająca narodowe i globalne uwarunkowania- to wymóg dnia dzisiejszego. Odbudowanie swoistego etosu morskiego, którego fundamenty tworzyła już II Rzeczypospolita to nasz niepisany obowiązek. Wielkie imperia budowały potęgę na morzach. Także dzisiaj to w morzach i rzekach tkwi największy potencjał rozwojowy globalnej gospodarki. Dlatego od 95 lat Urząd Morski w Gdyni oraz Liga Morska i Rzeczna starają się realizować strategie korzystania z morza.
Powyższe słowa skierował do Władz Gminy Czernichów z Adamem Kosem na czele i mieszkańców – głównych organizatorów oraz licznych gości uczestniczących w 79 Święcie Morza w Międzybrodziu Bialskim Prezes LMiR kpt.ż.w. Andrzej Królikowski . Gośćmi byli między innymi delegacja Gminy Csór z Węgier, Prezes Okręgu LMiR w Bielsku –Białej Edward Szpoczek wraz z Zarządem, Prezes OM LMiR Elżbieta Kasińska, opiekunki najlepszego w kraju SK LM w LO IV w Bielsku-Białej: Agnieszka Jędrusiak-Malec i Katarzyna Cieślicka, Przewodniczący Rady Powiatu Roman Rokita, Komendant Powiatowy Policji w Żywcu Michał Łukasik itd. Na koniec Prezes Królikowski życzył wszystkim żeby mieli dużo sił i odwagi do zmian, żeby potrafili patrzeć perspektywicznie i widzieli horyzonty niedostrzegalne dla innych. Bowiem jak mówił Eugeniusz Kwiatkowski: ”prawdziwa reforma świata rozpoczyna się od prawdziwej reformy człowieka”.
Ponieważ ważne treści najlepiej są przyswajalne przy muzyce i śpiewie, Wioletta Kadłubicka wraz z gronem współpracowników zaprosiła kilka zespołów, które bawiły uczestników do późnych godzin nocnych. Wystąpiły -Chrząszcze, Karpowicz Family, Xeno Cover Band, Bez Nazwy , Orkiestra Dęta OSP Międzybrodzie –Bialskie oraz Chór Międzybrodzianka. Członkinie KGW z gminnych sołectw w regionalnych strojach częstowały pysznymi wypiekami, chlebem ze smalcem i ogórkiem oraz nalewkami „ku zdrowotności”.
Kilkadziesiąt osób – dzieci , młodzież i dorośli przygotowało piękne świętojańskie wianki, które wrzucone w nurt Soły popłynęły w stronę Bałtyku, by symbolicznie podkreślić związek Podbeskidzia z polskim morzem.
Widowisko pirotechniczne oraz Bal Kapitański sprawiły, że w sobotę 04 lipca 2015 było głośno o morzu w Kotlinie Żywieckiej, zaś przez niedzielną Msze św., aż w niebiosach.

Edward Szpoczek

Wykonawca: