Dni Morza – to święto marynarzy, portowców, żeglarzy, rybaków, stoczniowców, armatorów i innych pracowników związanych z morzem. Kiedyś nazywane Świętem Morza. Inicjatorami obchodów byli dwaj działacze przedwojennej Ligi Morskiej i Kolonialnej. Pierwszy to Andrzej WACHOWIAK – absolwent Uniwersytetu w Strasburgu, dziennikarz oraz pracownik Polsko-Skandynawskiego Towarzystwa Transportowego „POLSKAROB”. Natomiast, drugim inicjatorem był Henryk TETZLAFF z wykształcenia leśnik, uczestnik wojny w roku 1920, dziennikarz i redaktor naczelny kilku pomorskich periodyków. Początkowy pomysł Andrzeja WACHOWIAKA by Święto Morza miało charakter religijny
i uwzględniało chrzest jednostek pływających (głównie rybackich) został rozszerzony przez Henryka TETZLAFFA o elementy narodowe, patriotyczne kulturalne i wojskowe. Pierwsza taka uroczystość miała miejsce w 1932 w Gdyni, a do czasu wybuchu II Wojny Światowej odbyła się osiem razy. Uczestniczyli w nich przedstawiciele zawodów morskich, wojsko, harcerze, młodzież szkolna i indywidualni uczestnicy. Szczególną grupę uczestników stanowili tzw. „białoportkowcy” – tak określani byli członkowie stowarzyszeń żeglarskich oraz członkowie LMiK ze względu na noszone przez nich granatowe mundury z białymi spodniami i białymi czapkami. Na pierwsze Dni Morza przybyło około 60.000 uczestników, dzięki wprowadzonym przez kolej okresowym, promocyjnym zniżkom cen biletów na Wybrzeże.
Z okazji Dni Morza 2022 na Mazowszu, w sobotę, dnia 25 czerwca 2022 w obrębie mariny należącej do Domu Polonii w Pułtusku miały miejsce obchody w których uczestniczyli przedstawiciele Prezydium Zarządu Okręgu Mazowieckiego z Prezesem kpt. ż. ś. mgr Andrzejem POTAPOWICZEM na czele oraz członkowie Orkiestry Reprezentacyjnej LMiR. Na początku wydarzenia, w swoim wystąpieniu, Sekretarz OM LMiR mgr Hanna POTAPOWICZ przedstawiła krótki rodowód Święta Morza, a następnie Dni Morza. Podkreśliła elementy dziedzictwa narodowego, wychowania morskiego oraz podkreśliła znaczenie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej dla systemu ekonomicznego naszego kraju.
Kolejnym elementem sobotniego wydarzenia był koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej. Zespól wystąpił z utworami muzyki wojskowej, klasycznej oraz rozrywkowej i filmowej. Orkiestrą dyrygował kmdr dr Józef KOWALEWSKI, natomiast partie wokalne wykonywał przybyły na tę specjalną okoliczność z Wiednia (gdzie stale mieszka) st. bsm. Stanisław RAPACZ. Występ orkiestry miał charakter koncertu promenadowego i został ciepło przyjęty przez publiczność w marinie. Mimo upału (temperatura ok. 30 stopni) dyrygent i orkiestra dzielnie się trzymali i spełnili oczekiwania publiczności.
Finalnym akcentem Dni Morza 2022 na Mazowszu był integracyjny barbecue nad brzegiem Narwi w którym uczestniczyli członkowie orkiestry, ich rodziny, i osoby zaprzyjaźnione
z naszą organizacją. Sponsorami tego wydarzenia byli Firma JBB Bałdyga – Zakład Przetwórstwa Mięsnego na Kurpiach z miejscowości Łyse oraz członkowie Prezydium Zarząd Okręgu Mazowieckiego LMiR. Wsparcie organizacyjno-logistyczne obchodów Dni Morza 2022 na Mazowszu zapewnili Dyrektor Domu Polonii mgr Michał KISIEL oraz Pani Małgorzata GRĄBCZEWSKA – Kierownik Działu Marketingu i Sprzedaży.