Trzymajmy się morza
Stanisław Staszic
Ligowe Warsztaty Ekologiczne
Współdziałanie w ochronie naturalnego środowiska morskiego i wodnego należy do ważnych celów działalności Ligi Morskiej i Rzecznej na Podbeskidziu. Inspirowani przez v-ce Prezesa Okręgu Andrzeja Stąsieka ,członkowie Szkolnych Kół od 20 lat poznają bogaty świat roślin, skał i minerałów oraz świat zwierząt, którego istnienie zależy od ilości i jakości wody i ma istotny wpływ na życie człowieka.
Minerały, skały i skamieliny są nie tylko świadkami dawnych procesów zachodzących na naszej ziemi, ale też niezbędnym składnikiem środowiska i materiałem, z którego powstają części mineralne naszej gleby, tak niezmiernie ważne dla życia roślin. Życie każdego człowieka na ziemi jest nierozerwalnie związane z roślinami. Nie chodzi tu jedynie o dostarczanie pożywienia, w czym świat roślin odgrywa bardzo ważną rolę. Rośliny zielone, jako organizmy samożywne, są mianowicie zdolne do wytwarzania z substancji nieorganicznych występujących w przyrodzie – złożonych związków organicznych, bez których świat zwierząt nie mógłby egzystować. Olbrzymie znaczenie w przyrodzie ma również liczna grupa roślin niesamożywnych, choć często nawet sobie tego nie uświadamiamy. Podobnie nie zastanawiamy się nad bardzo wielką użytecznością roślin jako surowca w przemyśle. Cywilizacja z najnowszymi osiągnięciami technicznymi i tempo codziennego życia oddziałują na psychikę człowieka tak silnie, że często zapominamy o tkwiącym prawie w każdym przedmiocie, często ukrytym, a przy tym niezmiernie ciekawym i pięknym elemencie pochodzenia roślinnego. A czy uświadamiamy sobie, że każda roślina lub zbiorowisko roślinne, jakie spotykamy w przyrodzie, to również dzieło artystyczne, że jest wytworem, który przyroda formowała nie jeden rok, ani jeden wiek, ale całe tysiąclecia?
Świat, w którym istnieją rośliny i zwierzęta rozwijał się przez setki milionów lat. W tym czasie organizmy żywe przybierały bardzo różnorodne formy i barwy. Ponadto między roślinami i zwierzętami w tak długim okresie rozwoju wykształciły się rozmaite powiązania, niezwykle interesujące dla obserwatora i badacza przyrody. Przyroda jest dla człowieka niewyczerpanym źródłem poznania. Jedną z metod poznawania praw życia jest obserwacja i zrozumienie trybu życia i zachowania się zwierząt, których przodkowie pojawili się na ziemi na długo przed człowiekiem.
Te, jakby się mogło wydawać banale prawdy powinny tkwić w świadomości każdego człowieka. Ponieważ tak jednak nie jest, dlatego Liga stara się budować zdrową, zrównoważoną świadomość ekologiczną mieszkańców południa Polski, skąd wytryskają źródła ożywczej wody płynącej przez cały kraj do Bałtyku. 46 młodych Ligowców z Jaworza (op. Małgorzata Biała – Stanisławska), Jasienicy (op. Alicja Iskrzycka), z LO IV i LO VIII w Bielsku – Białej (op. Agnieszka Jędrusiak – Malec), Łodygowic (op. Krystyna Potrzeba – Jakubiec) i Zakopanego (op. Elżbieta Gawron) miało okazję od 8 – 9.05.2014 przeskolić się w „Izbie Przyrodniczej” Nadleśnictwa Bielsko i w Parku Krajobrazowym „Dolina Wapienicy” oraz w Małej Fatrze na Słowacji. Przewodnikami po tych miejscach i sprawach byli pracownicy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pod kierunkiem dr Marka Guzika, przedstawiciel Nadleśnictwa Marcin Giel oraz opiekun SK LMiR w Zazrivie Marian Babiak. Mecz piłkarski, ognisko, regionalne piosenki i biesiadowanie zorganizowane przez Dyrekcję Zespołu Szkół oraz Starostę Zazrivy Matusza Mnicha służyły lepszemu poznaniu się młodych Polaków i Słowaków w celu podejmowania wspólnych przedsięwzięć ekologicznych i rekreacyjnych. Warsztatom patronował Nadleśniczy Hubert Kobarski, Wójt Gminy Jaworze Zdzisław Bylok oraz Dyrektor Gimnazjum nr 1 w Jaworzu Barbara Szermańska.
Edward Szpoczek
© 2024 Liga Morska i Rzeczna. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonawca: