Odzyskanie przed 100-laty Niepopdległości otworzyło Polsce możliwość korzystania z rzek i morza. Rozpoczął się długi i trudny proces zagospodarowywania terenów nadbałtyckich o oraz nurtów rzecznych. Ważnym elementem samostanowienia Państwa było stworzenie w oparciu o dowódców i żołnierzy byłych armii zaborczych własnych sił zbrojnych. W razie potrzeby miały bronić bytu materialnego i duchowego przed, jak się rychło, okazało agresją Niemiec i Rosji oraz Ukraińców i Czechosłowacji. Jedni nie chcieli pogodzić się ze skutkami I Wojny Światowej i zawartymi traktatami. Drudzy pragnęli siłą ukształtować korzystne dla siebie granice, nie czekając na wyniki przewidzianych plebiscytów. Dlatego poza formacjami lądowymi i powietrznymi, z rozkazu Naczelnika Państwa i Wodza Naczelnego Józefa Piłsudskiego, od 28 listopada 1918 roku zaczęto tworzyć Polską Marynarkę Wojenną..”Na przestrzeni lat, pokonując wiele trudności i niebezpieczeństw, Polska Marynarka Wojenna stała i stoi i będzie stała na straży niepodległości, suwerenności, integralności terytorialnej i polskich interesów morskich. W okresie międzywojennym PMW była silnie wspierana przez rządzących, jak i przez całe społeczeństwo. To dzięki obywatelskiej i patriotycznej działalności Ligi Morskiej i Kolonialnej ze składek społeczeństwa wybudowano między innymi okręt podwodny ORP „Orzeł”. Lata II Wojny Światowej, to jakże chwalebna karta działań PMW na wszystkich morzach świata.. Czas po II Wojnie Światowej, to ponowny wysiłek odtworzenia struktur militarnych odpowiedzialnych za obronę polskiej granicy morskiej, ale już w znacznie rozszerzonej wersji, bo od Świnoujścia do Krynicy Morskiej.” /Tomasz Zdzikot – Sekretarz Stanu MON/.
W to wspólne dzieło wlączali się także mieszkańcy Podbeskidzia , a wśród nich wielu z Czechowic-Dziedzic. Członkowie czechowickiej LMiK od 1934 roku organizowali Święta Morza nad Wisłą i tzw. Kopalnioku podczas , których zbierali pieniądze na potrzeby morskiej obronności . Sporo chłopaków dobrowolnie lub z poboru zasilało szeregi MW.
Przypomnieniu tych faktów służy prezentowana dzięki uprzejmości pań – Jolanty Turek i Anny Błasiak, w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 10 w Czechowicach-Dziedzicach wystawa – „100 lat Polskiej Marynarki Wojennej w Niepodległej”. Na 24 planszach , jej autorzy – pracownicy Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni pokazali najpierw wydarzenia historyczne związane z odzyskaniem niepodległości oraz ogromny wkład ludzi i organizacji w realizację tego wieloletniego marzenia Polaków.
W drugiej części poprzez faktograficzne kalendarium z lat 1918 – 1989 podkreślili rolę i udział PMW w ważnych dla Polski wydarzeniach. W trzeciej części zawarli informacje o wspólczesnej strukturze oraz działaniach MW w kraju i w ramach NATO. W czwartej pokazano bandery i flagi oraz marynarskie mundury.
Ponieważ wystawa ma charakter patrotyczny i edukacyjny warta jest obejrzenia przez wszystkich, ale szczególnie przez uczniów czechowickich szkół. Kto teraz nie zdąży, będzie ją mógł zobaczyć w kwietniu w Goczałkowicach, w tamtejszym Muzeum.
Edward Szpoczek