W okresie powojennym, w Polsce, ze względu na konieczność utrzymania kontaktów handlowych z krajami zamorskimi, intensywnie zaczął rozwijać się przemysł stoczniowy. Dumą polskich stoczniowców najpierw był SS Sołdek (1948) – słynny rudowęglowiec, następnie dziesięciotysięczniki, a potem jeszcze inne jednostki, których nazwy pochodziły od miast i regionów geograficznych Polski. Wśród nich, na szczególną uwagę zasługuje MS Ostrołęka – drobnicowiec Polskich Linii Oceanicznych zbudowany przez Stocznię im. Adolfa Warskiego w Szczecinie. W latach 70-tych, ambicją lokalnych władz oraz społeczności, zwłaszcza mniejszych miast, było posiadanie swojego „morskiego ambasadora”.
MS Ostrołęka został zwodowany 14 kwietnia 1973 w Szczecinie, a jego matką chrzestną była licząca dziś 99 lat Genowefa MIELNICKA – pracownik ówczesnej Ostrołęckiej Fabryki Celulozy i Papieru. Wodowanie statku było związane z rocznicą 600-lecia nadania Ostrołęce praw miejskich. W uroczystości uczestniczył por. mar. dr Jerzy KIJOWSKI – w charakterze przewodniczącego delegacji miasta. Natomiast, pierwsze podniesienie bandery miało miejsce 8 września 1973 w Gdyni. Miasto Ostrołęka zadbało o odpowiedni wystrój jednostki pływającej. Na dziobie statku, znalazł się herb Ostrołęki ze słynną dewizą „Haec avis protege!” (Chroń to ptaku!), a na pokładzie pojawiły się liczne kurpiowskie artefakty, które wyrażały łączność statku z miastem.
MS Ostrołęka był drobnicowcem typu Sz B-432/3 o długości (LOA) 123,9 m, szerokości (B) 17 m, zanurzeniu (D) 7,3 m i nośności 5180 TDW. Mógł przewozić 64 kontenery. Napęd główny stanowił silnik spalinowy o mocy 4490 kW/6100 KM. Statek miał jedną śrubę i rozwijał prędkość do 15,5 węzła. Ze szczegółów konstrukcyjnych, należy wspomnieć rufę pawężową oraz gruszkę dziobową, której zastosowanie poprawiało parametry prędkości i stateczności kursowej. Jednakże, w wodach zalodzonych, ta konstrukcja generalnie nie sprawdza się ze względu na dodatkowe opory; zatem, statek operował głównie na liniach lewantyńskich w obrębie Morza Śródziemnego. Liczebność załogi wynosiła 33 osoby; ponadto, statek mógł przewozić 8 pasażerów.
MS Ostrołęka był użytkowany przez Polskie Linie Oceaniczne w latach 1973-1998, a następnie został sprzedany firmie Somali Shipping Services Inc. St. Vincent and The Grenadines, Salwah. W roku 2000, został zezłomowany w Indiach.
4 listopada 2024 r., w Ostrołęckim Centrum Kultury odbyło się otwarcie wystawy i seans filmowy pt. „Ja jestem z innego świata”. Zarówno wystawa jak i film poświęcone były osobie Genowefy MIELNICKIEJ z Ostrołęki-Wojciechowic (99 lat), jak wspomniano – matki chrzestnej MS Ostrołęka. Organizatorami były Fundacja Splot Pamięci i Kultownia OCK.
Po projekcji filmu o niezwykłym życiu Genowefy MIELNICKIEJ, uczestnicy wydarzenia przenieśli się do hallu głównego Ostrołęckiego Centrum Kultury, gdzie została oficjalnie otwarta wystawa „Ostrołęka na morzach i oceanach”. Dzięki licznie zgromadzonym i wyeksponowanym fotografiom, wycinkom prasowym, artefaktom i oryginalnym pamiątkom, ekspozycja przybliża historię statku MS Ostrołęka. Dzięki staraniom organizatorów, społeczność lokalna może dzisiaj zaznajomić się z faktami, które, w sposób znaczący, wpisują się w historię miasta.
Wydarzenie spotkało się ze sporym zainteresowaniem mieszkańców. Natomiast, autorzy
i organizatorzy wystawy zadeklarowali, że nie powiedzieli jeszcze „ostatniego słowa” dotyczącego historii statku i zamierzają próbować dotrzeć do osób, które w latach 1973-1998 pływały na pokładzie MS Ostrołęka.
W uroczystościach, oprócz rodziny, znajomych i przyjaciół, wziął udział Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Ostrołęce Pan Radosław PARZYCH. Ligę Morską i Rzeczną reprezentowali ks. kan. dr Waldemar KRZYWIŃSKI – Kapelan Krajowy LMiR, kpt. ż. ś. mgr Andrzej POTAPOWICZ – Prezes Okręgu Mazowieckiego LMiR, Sternik Morski mgr Hanna POTAPOWICZ – Sekretarz Okręgu Mazowieckiego LMiR oraz por. mar. dr Jerzy KIJOWSKI – Członek Zarządu OM LMiR. Zarówno film jak i wystawa zostały zrealizowane przez pracowników Kultowni OCK – Pana Stanisława ORŁOWSKIEGO i Panią Anitę MICHAŁEK oraz Panią Jolantę ŻUBROWSKĄ z Fundacji Splot Pamięci. Realizatorom tego interesującego wydarzenia należą się szczególne wyrazy uznania. Również, specjalne podziękowania należą się Panu Zenonowi KOWALCZYKOWI – Zastępcy Dyrektora Ostrołęckiego Centrum Kultury – wykonawcy oryginalnego plakatu okolicznościowego – tematycznie związanego z wyżej opisaną ekspozycją.