Pomimo tego, że trwa jeszcze kalendarzowa zima, to na przystaniach żeglarskich trwają intensywne prace przygotowujące je oraz sprzęt pływający do nowego sezonu. Stukot młotków, charakterystyczny odgłos szlifierek i pistoletów malarskich tworzą swego rodzaju awangardowy utwór muzyczny, który jak kościelne dzwony wzywa do wychodzenia z zimowego snu na rzeki i jeziora. W tą atmosferę wpisali się 17.03.2017 uczestnicy XI konkursu Piosenki Żeglarskiej i Szantowej, zorganizowanego przez Szkolne Koło LMiR
w LO IV w Bielsku-Białej, którym opiekują się Agnieszka Jędrusiak-Malec i Katarzyna Cieślicka.
W przedsięwzięcie odbywające się w Domu Kultury im. W.Kubisz włączyli się także inni nauczyciele i uczniowie szkoły, na czele z dyr. Mirosławem Sapetą. Zarówno dla wykonawców jak i licznej widowni, wśród której obecny był dyr. Jan Solich oraz Ewa Szymanek-Płaska z Miejskiego Zarządu Oświaty, konkurs był lekcją wychowania morskiego, pogłębiającą świadomość, że Polska leży nad Bałtykiem, który jest zasilany wodami górskich potoków i rzek. Stąd, jak stwierdził Prezes Okręgu LMiR Edward Szpoczek, spoczywa na nas obowiązek troski już tu, u źródeł, o ten narodowy skarb, by móc gospodarczo i rekreacyjnie dobrze z niego korzystać. W imieniu Zarządu Głównego Ligi za wieloletnią służbę tej idei wręczył Katarzynie Cieślickiej, Odznakę Honorową – Krzyż LMiR „Pro Mari Nostro” oraz redaktor naczelnej miesięcznika „Mój Powiat” Alinie Macher, Złoty Medal „Za Zasługi dla Ligi Morskiej i Rzecznej”.
W zmaganiach konkursowych wzięło udział 18 wykonawców, solistów i zespołów
z Bielska-Białej, Czechowic-Dziedzic, Buczkowic, Jaworza, Jasienicy, Kóz i Łodygowic oraz poza konkursem przedszkolaki z Hecznarowic, którzy zaprezentowali piosenki tradycyjne, ale i nowe, często przez siebie napisane. Ciekawa aranżacja utworów a także pomysłowe stroje wykonawców i nowoczesna choreografia sprawiły, że konkurs był dynamiczny i radosny. Dzięki temu udało się kolejny raz, jak stwierdziło jury pod przewodnictwem Beaty Olmy, podnieść jego poziom. Spośród solistów przyznało następujące miejsca:
I – Zuzanna Buzderewicz (Gimn. Nr 1 Jaworze)
II – Patrycja Stebel (Gimn. Nr 3 Czechowice-Dziedzice)
III – Piotr Chmura (Gimn. Nr 1 Łodygowice)
Wśród zespołów najlepsi okazali się:
I – Ardente (GOK Buczkowice)
II – Załoga DR Czarna Bandera (ZS-P Jasienica)
III – Piszczący Majtkowie(kl.2f,LO IV Bielsko-Biała)
Komisja Konkursowa przyznała także wyróżnienia: solistom – Annie Fajkis (Gimn. Nr 1 Jaworze), Antkowi Sawickiemu (Gimn. Nr 1 Łodygowice), oraz zespołom: Trio (Fundacja Włóczykije z Kóz), 8 Szot (LO VIII Bielsko-Biała), One (LO IV Bielsko-Biała), Cztery Rokendrolowe Majtki(Gomn.nr 1 Łodygowice).Publiczność swoją nagrodą obdarowała – Rejsowiczów (kl. 2b LO IV Bielsko-Biała).
Nagrody i dyplomy ufundował Wydział Kultury i Sportu UM w Bielsku-Białej.
Istotnym dopełnieniem wiedzy nt. Polski Morskiej były przygotowane przez uczniów LO IV prezentacje – „97 – rocznica Zaślubin” (kl. 2e) oraz „Mariusz Zaruski pionier nie tylko żeglarstwa” (kl. 2f) w związku ze 150-rocznicą urodzin.
Edward Szpoczek