Trzymajmy się morza
Stanisław Staszic

Noc Muzeów

Noc muzeów to wyjątkowy czas, kiedy muzea w całej Polsce udostępniają oglądającym swoje wnętrza całkowicie za darmo, lub za drobną opłatą. W tym czasie, ilość zwiedzających znacznie rośnie. W większości miast, w których organizowana jest noc muzeów, można skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej, która kursuje znacznie częściej, niż tradycyjna komunikacja nocna.

Wydarzenie ma za zadanie promować polską kulturę i tradycję. Dla wielu osób, Noc Muzeów jedna z niewielu okazji, na zapoznanie się z eksponatami zgromadzonymi w muzeach, ze względu na dogodny czas. To wydarzenie stanowi okazję do lepszego poznania własnego miasta, oraz do zapoznania się z jego historią. Ze względu na różnorodność wydarzeń w każdym mieście, podczas Nocy Muzeów nie będą nudzić się nawet najbardziej wymagające osoby.

Kołobrzeski Oddział Ligi Morskiej i Rzecznej, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego, Zarząd Portu Kołobrzeg Sp. z.o.o,  oraz Latarnia Morska w Kołobrzegu w ramach zbliżającej się Nocy Muzeów, zapraszają  do wzięcia udziału w rajdzie pieszym, wieczorowym pt. ” Światło i morze”, który odbędzie się 15 maja (sobota).

W ramach wydarzenia będzie można zapoznać się z rolą światła na morzu przez wieki, od ogniska palonego na brzegu, świateł nawigacyjnych aż do współczesnych latarni morskich. Zaprezentowane zostaną sposoby komunikowania się światłem na morzu.

Na trasie rajdu przewidziano również atrakcje, związane z historią naszego miasta: pokaz warzenia soli, opowieści historyczne  w oparciu o sceny z kołobrzeskiego muralu.

Rajd obejmował będzie  pięć stanowisk: wystawa plenerowa Muzeum Oręża Polskiego wraz z muralem historycznym (wejście przez dziedziniec od strony ul. ppor. Emilii Gierczak), źródełko solankowe przy ul. Solnej, proces warzenia soli zaprezentują kołobrzescy zwarycze, Kołobrzeski Skansen Morski ul. Szyprów 1, komunikowanie się za pomocą lampy Aldisa, pokaz świateł jednostki pływającej, informacje o systemach świateł nawigacyjnych, Reduta Morast, ogniska jako punkty orientacyjne w średniowieczu, historia piratów bałtyckich, Latarnia Morska, wejście na górę, wypatrzenie boi KOŁ-1, latarnie morskie polskiego wybrzeża.

Wykonawca: