Trzymajmy się morza
Stanisław Staszic

Święto Morza na Podbeskidziu

Poczuć Morze. W tym celu Gmina Czernichów po raz 88 zaprosiła mieszkańców i gości na ŚWIĘTO MORZA nad Jezioro Międzybrodzkie. Tutaj bowiem w 1936 roku tysiące ludzi zgromadziło się, by być świadkami poświęcenia oraz oddania do użytku pierwszej w Odrodzonej Polsce zapory na Sole i elektrowni wodnej. W miejscu tym w 1932 roku gen. Józef Haller spotkał się ze swoimi żołnierzami z tych okolic , którzy jako Błękitna Armia wywalczyli  powrót Polski nad Bałtyk i zaślubili Ją w 1920 r. z Morzem.

Przemijały lata, wiele wydarzeń przekształcało oblicze kraju, zmieniali się włodarze Gminy, ale pamięć pozostała . By dalej trwała,  2 lipca 2024 roku świętowano w iście morskiej aurze -mocno grzejące słońce, silny wiatr, szum fal . Można było rozkoszować się urokami górskiej okolicy i wpisanej w nią wstęgi rzeki oraz tafli jeziora. Ale i zadumać się :

„Jak daleko sięga Morze

Kiedy targany strachem

Nawet nie zbliżysz się w ciemności

Aby dotknąć dłonią

Dniem

Łagodnie pieścisz je

A ono w zamian

Obmywa zmęczenie

I wpaja radość potęgi

Żywioł ogromny”

/Zbigniew Jabłoński/

z Tego Bożego Daru, dzięki pracy przodków, którzy od 1918 roku zagospodarowywali najpierw skrawek Bałtyku, by od 1945 odbudowywać resztę od Helu po Świnoujście możemy dzisiaj swobodnie korzystać. Musimy jednak też dbać, by od górskich żródeł do ujścia nasze potoki, rzeki ,  jeziora były czyste i mądrze wykorzystywane rekreacyjnie, żeglarsko, turystycznie,  biznesowo. Leży to w interesie mieszkańców tej ziemi jak i całego kraju – stwierdził Edward Szpoczek , Członek ZG Ligi Morskiej i  Rzecznej, Prezes Okręgu w Bielsku-Białej oraz Wójt Gminy Łukasz Harat.

Ponieważ nic w dziejach nie jest dane na zawsze dlatego jak powiedział kmdr por. dr Krzysztof Nowakowski z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni ważną powinnością obywateli i państwa jest dbanie o dobrą kondycję Marynarki , by w razie potrzeby mogła bronić skutecznie tego Narodowego Skarbu. Potrzebny jest sprzęt , ale i młodzi ludzie, a wielu ich było dotychczas z górskich miejscowości, którzy byliby gotowi związać swoje życie ze służbą na morzu.

Miłego świętowania życzyli uczestnikom – Senator RP Andrzej Kalata, Poseł Małgorzata Pępek, Starosta Żywiecki Adrian Midor, Przewodniczący Rady Powiatu Wiesław Sypta oraz Burmistrzowie Miast Partnerskich z Niemiec i Anglii

Bogaty program artystyczny i zabawowy przygotował  oraz koordynował  Inspektor ds. Kultury Szymon Wróbel. Złożyły się nań : zawody wędkarskie przygotowane przez Koło PZW, atrakcyjne zabawy dla dzieci, występy lokalnych zespołów

taneczno-muzycznych. Przeboje muzyki filmowej zaprezentował Beskid SoundProjekt zaś Grzegorz  „GooRoo” Tyszkiewicz poprzez szanty wprowadził żeglarski nastrój. Muzycznych wrażeń akustycznych dostarczył Hubert Szczęsny II Jacek Jaguś  Do słuchu i tańca przygrywała  Orkiestra Dęta z Międzybrodzia Bialskiego oraz Kapela Pieczarki. Do póżnej nocy młodzeż bawiła się na dyskotece z Radiem Bielsko. O ciało zadbały niezawodne panie z KGW Międzybrodzie Bialskie, Żywieckie i z Żarnówki serwując słodkie wypieki i pyszne potrawy regionalne.

Istotnym elementem wydarzenia było przygotowywanie przez dzieci, młodzież i dorosłych wianków. Fachową pomocą w ich tworzeniu służyła florystka Barbara Nawojowska z kwiaciarni „Szuflada” w  Czernichowie. Tak przyozdobione „nimfy” udały się nad brzeg, by rzucić wianki-obrączki w nurt Jeziora, który spławił je do Bałtyku jako dowód ścisłego związku wręcz zaślubienia mieszkańców Ziemi Beskidzkiej z Morzem.

Edward Szpoczek

Zdjęcia Marek Strzelichowski, Edward Szpoczek, Krzysztof Nowakowski

Wykonawca: