Trzymajmy się morza
Stanisław Staszic

Podkarpackie obchody 95-lecia Ligi Morskiej i Rzecznej w Ulanowie.

„Zgromadziła nas tu miłość do rzek i do morza. Zgromadziło nas zatroskanie o turystyczny, gospodarczy, edukacyjny rozwój naszego regionu.” Takimi słowami pani Teresa Pracownik – dyrektor Zespołu Szkół w Ulanowie i prezes ulanowskiego oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej rozpoczęła niecodzienną uroczystość, która była ukoronowaniem pielęgnowania wodniackich tradycji w Ulanowie – flisackim miasteczku „pomiędzy wodami”.
W sobotę 27.04.2013 r. w Gminnym Centrum Kultury w Ulanowie oraz w Zespole Szkół w Ulanowie odbywały się Podkarpackie Obchody 95 lecia Ligi Morskiej i Rzecznej, w ramach których miał miejsce zjazd krajowy Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej poświęcony promocji tradycji flisackich Ulanowa, turystycznych walorów rzek Sanu i Tanwi oraz możliwościom zagospodarowania turystycznego tych rzek. Patronat nad uroczystością objął Marszałek Województwa Podkarpackiego.
W zjeździe wzięło udział ok. 100 przedstawicieli Ligi Morskiej i Rzecznej z całej Polski, członków LMIR ze szkół powiatu niżańskiego, zaproszeni przedstawiciele samorządu, stowarzyszeń, instytucji i organizacji działających w naszej gminie oraz uczniowie i nauczyciele gimnazjum w Ulanowie.

Obchody 95 lecia LMiR rozpoczęły się koncelebrowaną mszą świętą. Następnie wszyscy uczestnicy, prowadzeni przez strażacką orkiestrę dętą z Zarzecza przemaszerowali do Gminnego Centrum Kultury na dalszy ciąg uroczystości, którą otworzyli: Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej Królikowski oraz Teresa Pracownik.

Po powitaniach i oficjalnych przemówieniach wręczone zostały Krzyże „Pro Mari Nostro” nadawane za działalność wychowania młodego pokolenia w duchu patriotyzmu i współpracę z Ligą Morską i Rzeczną, którymi uhonorowano pracującego z młodzieżowym kołem Ligi Waldemara Kokoszkę oraz Andrzeja Szoję – Cechmistrza Bractwa Miłośników Ziemi Ulanowskiej.

Ważnym elementem spotkania była konferencja naukowa na temat „Flisactwo jako produkt turystyczny Ziemi Niżańskiej – szanse i zagrożenia” i „Znaczenie Ligi Morskiej i Rzecznej w Polsce”. Prelekcję na temat flisactwa wygłosił dr Krzysztof Kałamucki, natomiast o Lidze Morskiej i Rzecznej mówili: dr Bartłomiej Pączek i komandor dr inż. Kazimierz Kuligowski, który przedstawił związki Ligi Morskiej i Rzecznej z marynarką wojenną. Kolejny punkt uroczystości to artystyczna prezentacja tradycji wodniackich w formie koncertu i miniatury teatralnej „Frycowy pacierz” w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej z Ulanowa i absolwentów szkoły. Zorganizowana wystawa obrazowała walory turystyczne regionu, warunki do organizowania aktywnego wypoczynku jak również organizowane na naszym terenie imprezy flisackie, wodniackie i rekreacyjno – sportowe.
Przygotowując się do świętowania, działacze ligi w swoich kołach na terenie powiatu niżańskiego podejmowali działania edukacyjne związane z tematyką zjazdu. Ogłoszone zostały konkursy: fotograficzny i muzyczny, których rozstrzygnięcie odbyło się podczas zjazdu. Zwycięzcy każdego konkursu zostali nagrodzeni.

Nie mogło oczywiście zabraknąć spływu galarami po Sanie, który był okazją do spędzenia przyjemnych chwil na łonie przyrody i zobaczenia jak atrakcyjnym turystycznie miejscem jest dolina Sanu i Tanwi oraz przekonaniem się, że flisackie galary, to bardzo ciekawa oferta turystyczna.
Zaproszeni goście uczestniczyli też w regionalnej biesiadzie. Do przygotowania stołu z potrawami regionalnymi zaproszone zostały koła gospodyń wiejskich z naszego regionu. Koordynatorem tych działań było Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Przystań, skupiające panie o dużym doświadczeniu kulinarnym. Organizacja stołu z potrawami regionalnymi, nagrody w konkursach oraz wystawa finansowane były przez SIL Przystań ze środków pochodzących od lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej w ramach organizacji imprezy promującej obszar działania LGD. Sponsorami uroczystości był Również Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, Starostwo Powiatowe w Nisku i Urząd Gminy i Miasta w Ulanowie.

Efekt spotkania to integracja wielu środowisk działających na rzecz wodniactwa, ochrony rzek, gospodarki i turystyki związanej z wodą, przybliżenie działalności Ligi Morskiej i Rzecznej, poszerzenie wiedzy o przyrodniczych i turystycznych walorach obszaru LGD, pokazanie możliwości organizowania aktywnego wypoczynku oraz promocja regionu.

ula_01.JPG ula_02.JPG ula_03.JPG ula_04.JPG 
ula_05.JPG ula_06.JPG ula_07.JPG ula_08.JPG 
ula_09.JPG ula_10.JPG ula_11.JPG ula_12.JPG 
ula_13.JPG ula_14.JPG ula_15.JPG ula_16.JPG 
ula_17.JPG ula_18.JPG ula_19.JPG ula_20.JPG 
ula_21.JPG ula_22.JPG ula_23.JPG ula_24.JPG 
ula_25.JPG ula_26.JPG ula_27.JPG ula_28.JPG 
ula_29.JPG ula_31.JPG

Wykonawca: