W dniu 18 sierpnia 2023 r., grupa płockich wodniaków zorganizowała okolicznościowy rejs na pokładzie statku m/s „Marianna”, Był to rejs dla upamiętnienia zatopionego, uzbrojonego statku „Stefan Batory”, który brał udział w obronie Płocka w roku 1920. Wydarzenie stanowiło cykliczny, patriotyczny akcent dedykowany bohaterskim marynarzom Flotylli Wiślanej – obrońcom Płocka z czasów wojny z bolszewicką dziczą, na wodach płockiej Wisły w 1920 r. Organizatorem rzeczonych patriotycznych uroczystości było Towarzystwo Przyjaciół Płocka oraz Koło LMiR w Płocku. Sponsorem tegoż „Rejsu Pamięci” był Pan Arkadiusz SADOWSKI z Płocka, właściciel firmy pszczelarskiej. Na pokładzie m/s „Marianna”, płoccy wodniacy gościli J. E. Ordynariusza Diecezji Płockiej Ks. Biskupa dr Szymona STUŁKOWSKIEGO w towarzystwie Kanclerza Kurii Płockiej Ks. dr Piotra GRZYWACZEWSKIEGO oraz przyjaciela płockich wodniaków Ks. Seniora wybitnego kanonistę Ks. Infułata, prof. dr hab. Wojciecha GÓRALSKIEGO.
Krótką relację o wydarzeniach z czasów Bitwy Warszawskiej, przekazał V-ce Prezes Towarzystwa Przyjaciół Płocka kpt. ż ś. mgr inż. Paweł ŚŁIWIŃSKI. Bohaterska obrona Płocka, będąca w tej wojnie z bolszewikami jedynie krótkim epizodem, pokazała ofiarność
i duch walki mieszkańcom miasta gwałconego przez bolszewicką dzicz.
Jak zawsze, pośród licznych uczestników tegoż patriotycznego „Rejsu Pamięci”, nie zabrakło harcerzy z wodnej drużyny „Białe Wilki” z Maszewa k/ Płocka, razem z przebywającymi na wakacjach w Płocku, harcerzami z Francji pełniącymi służbę w ramach wolontariatu – w służbie PCK w Płocku. Było ludziom Wisły bardzo miło, iż wielu Płocczan wzięło udział w tym patriotycznym „Rejsie Pamięci” – by podziękować wdzięcznym sercem i cichą modlitwą – bohaterskim marynarzom Flotylli Wiślanej – za ich heroiczny wysiłek i odwagę – walczących. w nierównej walce, z bolszewicką nawałą, plądrującą nasze miasto, którego historia jest Wisłą pisana – tj. książęce miasto Płock, które to miasto za bezgraniczną odwagę, wolę walki i wykazany heroizm i wiarę w zwycięstwo podczas obrony miasta – zostało odznaczone przez marszałka Józefa PIŁSIDSKIEGO – „Krzyżem Walecznych”.
Oto znamienne słowa marszałka Józefa Piłsudskiego:
…”Za zachowanie męstwa i siły woli w ciężkich okolicznościach w jakich znalazło się miasto Płock, za męstwo i waleczność – mianuję miasto Płock – Kawalerem Krzyża Walecznych”…
Bohaterskim marynarzom, broniącym miasto Płock, walczących z bolszewicką nawałą na wodach płockiej Wisły, którzy poprzedzili nas w drodze do wieczności – kpt. ż. ś. Stanisław FIDELIS dedykował poniższe słowa:
…”Czas płynie jak rzeka, nieustannie i nieubłaganie – umykający czas zaciera obrazy, oddala wspomnienia – sprawia, że bledną szeregi tych, którzy przeminęli. Jednak niektórym z nich, szczęsny los wpisał w biografie te święta słowa Non Omnis Moriar i rzeka czasu jest wobec nich bezsilna, a kurz zapomnienia, nie skrywa już pamięci o bohaterskich marynarzach, obrońcach Płocka, walczących na pokładach wiślanych statków – na płockiej Wiśle, w nierównej walce z bolszewicką dziczą w 1920 roku. Dla tych, którzy odpłynęli w nieznany nam świat, dziś płomień na wietrze, kołysze wiślany wiatr. Groby wy nasze ojczyste groby, wy życia pełne mogiły, wy nie ołtarzem próżnej żałoby, lecz twierdzą pamięci i siły – zawsze były.
Wydzwoń, wydzwoń nam serce – dziękczynne podzwonne nadwiślańskiej historii co w brzegi Wisły wrasta i każ pamiętać o ludziach Wisły, którzy na wieki odpłynęli z naszego miasta…
Niech płomień naszej ziemskiej solidarności i pamięci o bohaterskich marynarzach
z Flotylli Wiślanej – obrońcach Płocka, także i nadwiślańskich miast, walczących
z bolszewicką nawałą w 1920 roku – niczym boja świetlna wskaże im drogę do Elizjum szczęśliwego portu wiecznej wachty – portu naszych serc”.
„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci”.
opracował: kpt. ż. ś. Stanisław FIDELIS.