Wśród laureatów tegorocznej edycji Międzynarodowych Żeglarskich Nagród Szczecina jest dr Elżbieta Marszałek. Została wyróżniona Żeglarską Nagrodą Specjalną. W uzasadnieniu czytamy: „Za wieloletnie propagowanie walorów turystyczno-krajoznawczych Szczecina, wykorzystanie Odrzańskiego Szlaku Wodnego dla celów rekreacyjnych i gospodarczych, za organizację imprez wodnych w tym Flisu Odrzańskiego oraz zaszczepienie młodzieży miłości do morza. Elżbieta Marszałek jest zasłużoną promotorką kultury morskiej w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim. Jest autorką licznych publikacji o tematyce wodnej, geograficznej i turystycznej. Przez kilka dekad była wiceprezesem w Zarządzie Głównym Ligi Morskiej i Rzecznej”
Przygodę z żeglarstwem zaczęła już w dzieciństwie. Żeglarskie szlify zdobyła na jeziorze Charzykowskim. Kiedy w latach 70. rozpoczynała pracę w szczecińskim szkolnictwie, dostała pod opiekę dziewczęcą drużynę harcerską. Zajęcia miały w Morskim Ośrodku Harcerskim w Szczecinie. Przydzielono im pięć niewielkich jachtów, dbały o nie, pływały po jeziorze Dąbie. Elżbieta Marszałek jako komendantka 31. Szczepu Drużyn Wodnych im. generała Mariusza Zaruskiego zaczęła organizować obozy żeglarskie na jeziorze Charzykowskim, które doskonale znała. Organizowała je przez kilka lat. Dziewczęta zdobywały doświadczenia i kolejne uprawnienia żeglarskie. Przez pięć lat miały tytuł Szczepu Sztandarowego. Były nie do pokonania. Uznano, że należy im się nagroda. Był nią rejs po Bałtyku na żaglowcu Zawisza Czarny, którym dowodził kapitan Jan Sauer. Był to pierwszy żeński rejs na tym żaglowcu. Uczestniczyło w nim 26 dziewcząt. Bardzo dzielnych dziewcząt. Rejs odbywał się jesienią i przez dwa tygodnie żeglarki zmagały się ze sztormami, wiatrami, wysokimi falami i morską chorobą.
Po rejsie kapitan Sauer powiedział do komendantki Marszałek, która płynęła z dziewczętami: „Wychowała pani bardzo dzielne, znakomicie przygotowane żeglarki. Swoją postawą udowodniły, że należy im się jeszcze jeden rejs”.
W następnym roku popłynęły na tym samym żaglowcu, ale w lipcu. I był to rejs wspaniały. Rejs marzeń.
Ówczesne żeglarki, dziś dorosłe kobiety, mówią, że to dzięki druhnie Eli poznały smak prawdziwej przygody żeglarskiej. Nauczyły się nie tylko żeglować, śpiewać, ale także pracować z pasją i społecznie. „Druhna Ela nas ukształtowała” – powtarzają.
Obok żeglarstwa wielką pasją Eli Marszałek jest edukacja morska młodzieży. Przekazywanie wiedzy o morzu i uczenie miłości do niego. Kiedy Ministerstwo Oświaty rok 1986 ogłosiło Rokiem Morskim zorganizowała po raz pierwszy ogólnopolski konkurs „Młodzież na morzu”. Trwa do dziś. Pomysłodawczyni i niestrudzona organizatorka co roku opracowuje materiały i pytania. Konkurs jest rozgrywany w czterech kategoriach: wiedza o morzu, wiedza o Pomorzu Zachodnim, konkurs plastyczny, najlepsze szkolne koło Ligi Morskiej i Rzecznej.
W konkursie uczestniczy młodzież ze szkół podstawowych i średnich. Każdego roku bierze w nim udział około 1000 uczniów z całej Polski. Do ścisłego finału, który odbywa się w Szczecinie, dociera około 100 uczestników. Dzięki temu konkursowi szeroko pojęta tematyka morska jest obecna w najdalszych zakątkach Polski. A wiedza uczestników zdumiewa i zachwyca.
Krystyna Pohl